Anmälan till scouthajk

Nu är det vår och snart är dags för vår årliga scouthajk. Den kommer äga rum från 7 till 8 maj. Vi samlas på Nygården lördag den 7 maj kl. 10. Årets hajk kommer att vara på hemmaplan och vi kommer använda oss av markerna runt vår egen lägerplats på Nygården för att tillsammans göra flera olika aktiviteter och roliga utmaningar.

Dagen efter, söndag den 8 maj, avslutas hajken kl. 15 med en gemensam gudstjänst och scoutinvigning nere vid vindskydden. Även släkt och vänner är välkomna på gudstjänsten. Efteråt finns det tid att umgås och ni får gärna ta med en egen fikakorg samt något att sitta på.

Du anmäler dig till hajken genom att klicka HÄR och fylla formuläret. Senaste anmälningsdatum är 25 april. Hajken kommer kosta 150 kronor. Pengarna lämnas till Madicken i ett kuvert med scoutens namn på under lördag morgon.