Feel Go(o)d Day april

feelgood-logoSista söndagen i månaden öppnar vi upp SMU-gården i Gånghester för Feel Go(o)d Day. En dag för att få känna maxpuls, vilopuls och Gud. Vi tror det är viktigt att ge utrymme och vårda helheten – till ande, kropp och själ! Under hela dagen erbjuder vi också samtalstid om du skulle vilja prata med någon under tystnadsplikt. Vi lever på fortare och fortare och ibland behövs dagar att stanna upp en stund, kanske bara sitta ner och umgås eller få fundera på meningen med livet, med mina relationer eller vart jag är på väg. Feel Go(o)d Day kan få vara en dag för vila. Det kan också få vara en dag som inspirerar till att börja träna och använda kroppen så att du håller dig frisk och sund. Eller så kanske du bara vill slippa laga mat en dag och få komma till dukat bord. Vilket skälet än är, så är Du mycket välkommen. Det är bara att komma och gå som du vill under de här dagarna. Det serveras söndagslunch mellan kl. 13-15 och caféet är öppet 15-17. Hoppas vi ses!

13-15     Lunch
15-17     Café
13.30     Träningspass
14.00     Glassparty för barnen
15.30     Seminarie ca 60 min
17.00     Andakt och lovsång

24 april

Träningspass: Zumba i SMU-gårdens idrottshall med Johanna Pevny och My Rockäng
Seminarie ca 60 min: ”Lycklig, hur blir man det?” Kom och lyssna till Alf B Svensson, leg. psykolog och författare. En inspirerande eftermiddag som kan förändra ditt liv. Du får praktiska och konkreta råd och en hel del glada skratt!
Andakt och lovsång: Alf B Svensson fortsätter att inspirera oss.