Tillsammansläger september 2014

Varje år har församlingen en helg där man träffas och umgås. Det är alltid lite undervisning, kvällssamling, lek och gudstjänst. För den som vill finns möjlighet till övernattning.

I år (2014) var vi åter igen på Långserums Fritidsgård, som drivs av Svenska Alliansmissionen. Den är mycket välskött och köket är välutrustat. Lokalerna är till största belåtenhet. Det är fantastiskt vackert och lugnet infinner sig snabbt. Dessutom brukar vi har väldigt fint väder :-), så även i år. Pär Alfredsson, evangelist, var med oss på lördagen och hade mycket uppmuntrande undervisning. Barnen fick leka tillsammans med två glada tjejer från Malmbäck, Ottilia och Zara.

Det var idel glada tillrop och nöjda deltagare och vi vill hälsa ännu fler välkomna till nästa år. Mer info och anmälningsmöjlighet kommer i slutet av våren 2015.

Hans samtalar med Bertil, Lars-Ola, Christina och Lena.

Hans samtalar med Bertil, Lars-Ola, Christina och Lena.